Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Μπρεγκαλνίτσης κύριος Μάρκος. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Γκόραν Κίμεφ γεννήθηκε στο Στιπ της τότε Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας (σήμερα Βορείου Μακεδονίας) στις 25 Νοεμβρίου 1977. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Σκοπίων. Το 2002 αποδέχθηκε την επανένωση με το Πατριαρχείο Σερβίας. Στις 20 Ιουλίου 2002 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωφγίου στην πόλη Νεγκότινο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Αυγούστου 2002 από τον Επίσκοπο Βράνιε Παχώμιο και Πρεσβύτερος την 1 Ιουνίου 2003. Στις 7 Δεκεμβρίου 2003 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίου Προχόρου της Επαρχίας Πτσίνγια (Pčinja)της Νοτιοανατολικής Σερβίας τιτουλάριος Επίσκοπος Δρεμβίτσης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Πρεσπών και Πελαγωνείας. Στις 29 Ιουνίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Μπρεγκαλνίτσης και τοποτηρητής της Επισκοπής Μοναστηρίου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.