Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πουτνεάνου κυρός Γεράσιμος. (1924-2004).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας)

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Κουτσοσέλ γεννήθηκε στις 30 Μαΐου 1924 στο Μπογκντανέστι (Bogdănești) της Κομητείας Σουτσεάβας (τότε στην Κομητεία Μπάγια) της Ρουμανίας. Στις 23 Μαρτίου 1946 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νεάμτ και έλαβε το όνομα Γεράσιμος. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος και το 1952 Πρεσβύτερος. Σπούδασε στο Θεολογικό Σεμινάριο της Ιεράς Μονής Νεάμτ (1949-1953) και στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου (1953-1957). Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Νεάμτ (1957-1962) και Καθηγητής του Θεολογικού Σεμιναρίου Νεάμτ (1957-1959). Από το 1962 μέχρι το 1977 διετέλεσε Γέροντας της Ιεράς Μονής Πούτνας. Στις 22 Ιανουαρίου 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Νοεμβρίου 1976 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Χουνεδορεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αράδου. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 25 Ιουνίου 1977. Το 1985 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Βριντσεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μπουζαίου. Στις 2 Ιουλίου 1992 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Πουτνεάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σουτσεάβας. Εκοιμήθη στις 6 Δεκεμβρίου 2004.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 31 Μαΐου 2022.