Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πηλουσίου κυρός Ειρηναίος (1934-2004).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Ταλαμπέκος γεννήθηκε στον Πειραιά στις 7 Ιανουαρίου 1934. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1953 και Πρεσβύτερος το 1959. Στις 15 Δεκεμβρίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νικοπόλεως. Στις 26 Νοεμβρίου 1976 εξελέγη Μητροπολίτης Άκκρας (Δυτικής Αφρικής). Στις 14 Ιουνίου 1990 εξελέγη Μητροπολίτης Καρθαγένης και στις 28 Νοεμβρίου 1994 Μητροπολίτης Κένυας και Ειρηνουπόλεως. Στις 23 Σεπτεμβρίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Πηλουσίου. Εκοιμήθη στις 11 Σεπτεμβρίου 2004.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 31 Μαΐου 2022.