Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μετρών και Αθύρων κυρός Θεόκλητος (1939-2004).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Ρόκας γεννήθηκε στην Χάλκη των Πριγκηποννήσων στις 2 Ιανουαρίου 1939. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1964. Στις 21 Ιανουαρίου 1963χειροτονήθηκε Διάκονος στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Χάλκης από τον Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως Μάξιμο. Στις 23 Ιουλίου 1964 διορίστηκε Τριτεύων των Πατριαρχικών Διακόνων και στις 26 Νοεμβρίου 1970 προήχθη σε Μέγα Αρχιδιάκονο. Στις 17 Μαΐου 1977 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Σεβαστείας. Η χειροτονία του σε Πρεσβύτερο τελέσθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 19 Μαΐου 1977 από τον Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως Μάξιμο. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στον ίδιο Ναό στις 22 Μαΐου 1977. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Μελίτων, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σταυρουπόλεως Μάξιμο και Φιλαδελφείας Βαρθολομαίο. Στις 5 Φεβρουαρίου 1987 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον τίτλο Αμφιπόλεως. Στις 8 Ιουλίου 1993 εξελέγη Μητροπολίτης Μετρών και Αθύρων. Διετέλεσε Αρχιερατικός Προϊστάμενος της περιφερείας Ταταούλων της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Εκοιμήθη στις 22 Απριλίου 2004 κατόπιν μακράς και επωδύνου ασθενείας. Η νεκρώσιμος ακολουθία εψάλη στις 24 Απριλίου 2004 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι προεξάρχοντος του Οικουμενικού Πατριάρχου Βαρθολομαίου. Ενταφιάστηκε στο Κοινοτικό Κοιμητήριο Αγίου Ελευθερίου Ταταούλων.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2018.