Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελευθερουπόλεως κύριος Χρυσόστομος. (γεν. 1947).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Αβαγιανός γεννήθηκε στο χωριό Μεσαγρός της Λέσβου το 1947. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1973 και Πρεσβύτερος το 1977. Υπηρέτησε ως ιεροκήρυκας στις Μητροπόλεις Φλωρίνης και Μυτιλήνης και στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών. Στην Αθήνα υπηρέτησε στη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή ως Εφημέριος, Καθηγητής, Πνευματικός και Διευθυντής του Οικοτροφείου. Στις 26 Απριλίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης Ελευθερουπόλεως με 48 ψήφους (επί 65 ψηφισάντων), έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Μακάριο Βαρλά (5 ψήφοι) και Χριστοφόρο Κολοκυθά (1 ψήφος). Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέστηκε στις 28 Απριλίου 2004 στο Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών.