Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας κυρός Αντώνιος. (1926-2005).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Πλαμαντεάλα γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου 1926 στο χωριό Στολνιτσένι (Stolniceni) της Κομητείας Λαπούσνας (έδρα το Κισινάου) της Ρουμανίας (σήμερα στη Μολδαβία). Σπούδασε στο Θεολογικό Σεμινάριο του Κισινάου (1937-1944) και του Βουκουρεστίου (1944-1945), στη Θεολογική Σχολή του Βουκουρεστίου (1945-1948) και του Κλουζ (1948-1949). Στη συνέχεια υπέβαλε διδακτορική διατριβή στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου (1956-1959). Στις 6 Αυγούστου 1949 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Αράδου Ανδρέα. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1949 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πρίσλοπ (στην Επισκοπή Ντέβας σήμερα). Καταδικάστηκε ερήμην σε επταετή φυλάκιση για αντικομουνιστική δράση. Κρυβόταν στο Βουκουρέστι, για να μη συληφθεί. Τον Αύγουστο του 1953 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Τον Αύγουστο του 1954 συνελήφθη στο Ιάσιο και εγκλείστηκε στις φυλακές της Ζιλάβας (στην Κομητεία Ιλφοβεάνου). Αποφυλακίστηκε το 1956. Το 1959 οι αρχές του απαγόρεψαν να ασκεί τα ιερατικά του καθήκοντα. Το 1968 μετά τα γεγονότα της Άνοιξης της Πράγας αποκαταστάθηκε στο ιερατικό αξίωμα. Στις 15 Δεκεμβρίου 1970 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστιάνου, Βοηθός του Πατριάρχου Ρουμανίας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 27 Δεκεμβρίου 1970. Στις 9 Δεκεμβρίου 1979 εξελέγη Επίσκοπος Μπουζαίου και ενθρονίστηκε στις 13 Ιανουαρίου 1980. Στις 10 Ιανουαρίου 1982 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σιμπίου και Μητροπολίτης Τρανσυλβανίας (Αρντεάλ). Ενθρονίστηκε στις 7 Φεβρουαρίου 1982. Εκοιμήθη στο Σιμπίου στις 29 Αυγούστου 2005.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 31 Μαΐου 2022.