Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κισάμου και Σελίνου κύριος Αμφιλόχιος. (γεν. 1964).

Ο Αμφιλόχιος Ανδρονικάκης γεννήθηκε το 1964 στα Χανιά. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1987. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Κάρντιφ στη Μεγάλη Βρετανία. Το 1990 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Παναγίας Οδηγητρίας Γωνιάς Κολυμβαρίου Κρήτης. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος και το 1992 Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λάμπης και Σφακίων Ειρηναίο. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Λάμπης μέχρι το 1997 οπότε τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Κισάμου και Σελίνου. Δίδαξε ως καθηγητής σε σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην περιοχή του Κισάμου από το 2003 μέχρι το 2005 και διετέλεσε Διευθυντής της Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης. Στις 5 Οκτωβρίου 2005 εξελέγη Μητροπολίτης Κισάμου και Σελίνου και χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Μηνά Ηρακλείου στις 8 Οκτωβρίου 2005.