Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Γάνου και Χώρας κύριος Αμφιλόχιος. (γεν. 1938).

Ο κατά κόσμον Αδαμάντιος Τσούκος, γεννήθηκε το 1938 στη Λάρδο της Ρόδου. Φοίτησε στην Πατμιάδα Εκκλησιαστική Σχολή και το 1959 ενεγράφη στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης. Στις 8 Δεκεμβρίου του 1962 εκάρη μοναχός στον Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδος της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης και την επομένη χειροτονήθηκε Διάκονος από τον τότε Σχολάρχη, Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως Μάξιμο. Από τον ίδιο Μητροπολίτη χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στις 14 Ιουλίου 1963. Το ίδιο έτος έλαβε και το πτυχίο της Θεολογίας, υποβάλλοντας διατριβή με θέμα «Η δογματική διδασκαλία του Κορανίου». Στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης παρέμεινε για ακόμη ένα έτος με εντολή του τότε Οικουμενικού Πατριάρχη Αθηναγόρα. Από το έτος 1964 έως το έτος 1968 βρέθηκε στην Πάτμο, κοντά στον Γέροντα Αμφιλόχιο Μακρή διακονώντας την Ιερά Μονή του Ευαγγελισμού. Το 1969 διορίστηκε Καθηγητής στην Πατμιάδα Εκκλησιαστική Σχολή, ενώ το 1972 μετέβη στην Αφρική όπου εργάστηκε ως ιεραπόστολος στην Κένυα, στην Τανζανία και στο Ζαΐρ. Το έτος 1974 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Νικόλαο στον Ιερό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, στο Λουμπούμπασι του Ζαΐρ. Το έτος 1978 επέστρεψε στην Πατμιάδα σχολή, όπου και δίδαξε έως το 1989. Τότε ο Μητροπολίτης Ρόδου Απόστολος τον κάλεσε στη Ρόδο, όπου και διορίστηκε Ιεροκήρυκας της Ιεράς Μητροπόλεως Ρόδου.  Στις 22 Μαΐου 1990 ενθρονίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Θαρρίου. Στις 9 Ιουλίου 2005 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ερυθρών, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ρόδου. Στις 13 Οκτωβρίου 2005 εξελέγη Μητροπολίτης Νέας Ζηλανδίας. Στις 30 Μαΐου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας. Στις 3 Οκτωβρίου 2022 παραιτήθηκε.