Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυθήρων κύριος Σεραφείμ. (γεν. 1950).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Σεραφείμ Στεργιούλης γεννήθηκε στις 27 Δεκεμβρίου 1950 στα Βραγκιανά Καρδίτσας. Το 1970 αποφοίτησε από τη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή και το 1976 από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στην ίδια Σχολή στον τομέα Συστηματικής Θεολογίας. Το 1971 χειροτονήθηκε Διάκονος στη Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων. Τον Οκτώβριο του 1974 εντάχθηκε στη Μητρόπολη Ύδρας. Το 1979 διορίστηκε Ιεροκήρυκας στην ίδια Μητρόπολη. Το 1981 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και προχειρίστηκε σε Αρχιμανδρίτη. Στη συνέχεια μετέβη στο Άγιον Όρος όπου ασχολήθηκε με τη συγκέντρωση συγγραμμάτων των νηπτικών Πατέρων, τα οποία κατόπιν εξέδωσε. Υπηρέτησε ως Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ιεράς Μητροπόλεως Ύδρας. Στις 27 Ιουνίου 2005 εξελέγη Μητροπολίτης Κυθήρων με 58 ψήφους (επί 69 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Μακάριο Βαρλά (3 ψήφοι) και Ιερεμία Φούντα (0 ψήφοι, 7 λευκές ψήφοι και 1 άκυρη). Χειροτονήθηκε στον βαθμό του Επισκόπου στις 2 Ιουλίου 2005 στον Καθεδρικό Ιερό Ναό Αθηνών.