Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως κυρός Αρσένιος. (1932-2006).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Άγγελος Μπογκόεφ Τσεκαντράκωφ γεννήθηκε στο χωριό Ουζούν Κίροβο (σημερινό Ντάλγκο Πόλε) του Νομού Φιλιππουπόλεως στις 29 Ιουλίου 1932. Το 1951 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Φιλιππουπόλεως και το 1955 από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Στις 2 Ιουνίου 1956 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ρίλας. Στις 10 Ιουνίου 1956 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 18 Οκτωβρίου 1958 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Το 1959 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 23 Ιουλίου 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1963 μέχρι το 1969 υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Βράτζης. Στις 30 Μαρτίου 1969 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βράτζης (1969-1974). Το 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Βράτζης αλλά η εκλογή ακυρώθηκε από την κυβέρνηση. Εκτοπίστηκε στην Ιερά Μονή Μπατσκόβου μέχρι το 1977. Στη συνέχεια διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δοροστόλου και Τσερβένου (1977-1978), Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τρογιάν (1978-1980), Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου (1980-1982) και Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως (1982-1987). Την 1 Φεβρουαρίου 1987 εξελέγη Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως. Εκοιμήθη στη Φιλιππούπολη στις 13 Οκτωβρίου 2006 συνεπεία καρδιακού επεισοδίου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.