Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εφέσου κυρός Χρυσόστομος. (1921-2006).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Αιμίλιος Κωνσταντινίδης γεννήθηκε στη Χρυσούπολη (Σκούταρι) της Μικράς Ασίας στις 28 Μαρτίου 1921. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1941. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1940 από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Αιμιλιανό. Υπηρέτησε ως Διάκονος στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Σταυροδρομίου (1941-1946). Το 1951 διορίστηκε Καθηγητής στη Θεολογική Σχολή Χάλκης. Στις 2 Φεβρουαρίου 1961 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Νεοκαισαρείας Χρυσόστομο. Στις 5 Μαρτίου 1961 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Μύρων, προεξάρχοντος του Οικουμενικού Πατριάρχου Αθηναγόρουσ. Στις 6 Σεπτεμβρίου 1965 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 10 Δεκεμβρίου 1991 εξελέγη Μητροπολίτης Εφέσου. Εκοιμήθη στο Ηράκλειο Κρήτης στις 13 Οκτωβρίου 2006. Ενταφιάστηκε στην Ερμούπολη της Σύρου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.