Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πισιδίας κυρός Μεθόδιος. (1925-2006).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Φούγιας γεννήθηκε στα Καλύβια Φενεού Κορίνθου στις 14 Σεπτεμβρίου 1925. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1952. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Δεκεμβρίου 1947 από τον Επίσκοπο Ταλαντίου Βασίλειο και Πρεσβύτερος στις 15 Δεκεμβρίου 1950 από τον Μητροπολίτη π. Νευροκοπίου Γεώργιο στο Μετόχιο του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας στην Αθήνα. Διετέλεσε Αρχιγραμματεύς της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας από το 1954 μέχρι το 1956 και Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Αξώμης από το 1958 μέχρι το 1960. Από το 1960 μέχρι το 1966 υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Μάντσεστερ της Αγγλίας. Στις 29 Νοεμβρίου 1968 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Αξώμης από τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Νικόλαο τον ΣΤ΄. Στις 9 Οκτωβρίου 1979 εντάχθηκε στην δικαιοδοσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας. Στις 16 Απριλίου 1988 τέθηκε σε διαθεσιμότητα. Στις 12 Μαρτίου 1991 εξελέγη Μητροπολίτης Πισιδίας. Εκοιμήθη στις 6 Ιουλίου 2006.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.