Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως κυρός Θεόφιλος. (1921-2006).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Αθανάσιος Καναβός γεννήθηκε στον Κοσμά Κυνουρίας το 1921. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1960. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 1943 και Πρεσβύτερος στις 25 Ιουνίου 1960. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Μονεμβασίας και Σπάρτης. Στις 17 Μαΐου 1970 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως. Στις 13 Μαρτίου 2006 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 9 Οκτωβρίου 2006.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.