Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κυρός Τιμόθεος. (1915-2006).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Παπουτσάκης γεννήθηκε στο Γαβαλομούρι Χανίων το 1915. Σπούδασε τη Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Το 1942 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Γουβερνέτου. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1942. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών και παραλλήλως ως Υποδιευθυντής και Πνευματικός του Θεολογικού Οικοτροφείου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στις 26 Αυγούστου 1956 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αρκαδίας. Στις 16 Μαρτίου 1961 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Γορτύνης και Αρκαδίας". Στις 25 Σεπτεμβρίου 1962 μετά την ανύψωση των Επισκοπών της Εκκλησίας της Κρήτης σε Μητροπόλεις προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 10 Μαρτίου 1978 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κρήτης. Εκοιμήθη στις 26 Ιουλίου 2006.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 02 Ιουνίου 2022.