Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καναδά κύριος Ιωάννης-Κασσιανός. (γεν. 1969).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Λίβιος-Ιονέλ Τουνάρου γεννήθηκε στην πόλη Κομανέστι (Comănești) της Κομητείας Μπακάου της Ρουμανίας στις 20 Φεβρουαρίου 1969. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1993. Το 1995 εκάρη ρασοφόρος μοναχός. Στις 23 Ιουνίου 2001 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ και στις 24 Ιουνίου 2001 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Την 1 Νοεμβρίου 2001 εκάρη στο μικρό μοναχικό σχήμα και έλαβε το όνομα Ιωάννης-Κασσιανός. Μέχρι το 2003 υπηρέτησε στη Μητρόπολη Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης και κατόπιν στην Αρχιεπισκοπή Αμερικής. Το 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Ιουλίου 2006 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Σικάγου τιτουλάριος Επίσκοπος Βίτσινας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Το 2007 εγκαταστάθηκε στον Καναδά. Στις 28 Οκτωβρίου 2016 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Καναδά.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.