Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τράλλεων κυρός Ισίδωρος. (1938-2007).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Κρικρής γεννήθηκε στην Πάτμο στις 14 Οκτωβρίου 1938. Το 1957 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1959 και Πρεσβύτερος το 1962. Το 1975 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Πάτμου και Πατριαρχικός Έξαρχος Πάτμου από το 1975 μέχρι το 1997. Στις 7 Ιανουαρίου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τράλλεων. Εφησύχαζε από το 1997. Εκοιμήθη στις 14 Μαΐου 2007.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.