Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Βουκουρεστίου, Μητροπολίτης Μουντένιας και Δοβρουτσάς
και Πατριάρχης Ρουμανίας κυρός Θεόκτιστος. (1915-2007).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Τοάντερ Αραπάσου γεννήθηκε στο Τολιτσένι των Βοτοσιανίων της Μολδαβίας στις 7 Φεβρουαρίου 1915. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1944. Στις 6 Αυγούστου 1935 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι Βιστρίτας-Νεάμτς. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Ιανουαρίου 1937 από τον Επίσκοπο Μπακάου Ιλαρίωνα και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1945 από τον Επίσκοπο Βοτοσιανίων Βαλέριο. Το 1946 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καθεδρικό Ναό του Ιασίου. Στις 5 Μαρτίου 1950 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βοτοσιανίων, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Διετέλεσε Πρύτανης του Θεολογικού Ινστιτούτου Βουκουρεστίου και Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου από το 1950 μέχρι το 1954. Στις 28 Ιουλίου 1962 εξελέγη Επίσκοπος Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου. Το 1963 εξελέγη Επίσκοπος Αμερικής αλλά δεν μπόρεσε να μεταβεί στις Η.Π.Α. διότι δεν του δόθηκε βίζα. Διετέλεσε και τοποτηρητής της Επισκοπής Ουγγαρίας (Γκιούλας). Στις 28 Ιανουαρίου 1973 εξελέγη Μητροπολίτης Ολτενίας και στις 25 Σεπτεμβρίου 1977 Μητροπολίτης Μολδαβίας και Σουτσεάβας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Τρανσυλβανίας από το 1981 μέχρι το 1982. Στις 9 Νοεμβρίου 1986 εξελέγη Πατριάρχης Ρουμανίας. Στις 18 Ιανουαρίου 1990 υπέβαλε την παραίτησή του, διότι κατηγορήθηκε για συνεργασία με το κομμουνιστικό καθεστώς. Η Ιερά Σύνοδος όμως δεν έκανε δεκτή την παραίτησή του και τον ξανακάλεσε πίσω στον θρόνο στις 4 Απριλίου 1990. Εκοιμήθη στο Βουκουρέστι στις 30 Ιουλίου 2007.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.