Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιζγιομσκόβου και Κουπιάνσκ κύριος Ελισαίος. (γεν. 1973).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Όλεγκ Αλεξάντροβιτς Ιβάνωφ γεννήθηκε στις 19 Ιουνίου 1973 στην πόλη Σαχτιόρσκ (Shakhtarsk) του Νομού Δονέτσκ της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Ιουνίου 1996 από τον τοποτηρητή της Επισκοπής Δονέτσκ Επίσκοπο Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ Αλύπιο και Πρεσβύτερος στις 4 Αυγούστου 1996 από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 27 Ιουνίου 1996 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Σβιατογκόρσκ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Δονέτσκ. Το 2001 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού και το 2006 από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Το 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 31 Μαρτίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμβροσιέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Δονέτσκ. Στις 18 Οκτωβρίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας. Στις 8 Μαΐου 2012 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ιζγιομσκόβου και Κουπιάνσκ. Στις 22 Νοεμβρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Ιουλίου 2017 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.