Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λήδρας κύριος Επιφάνιος. (γεν. 1971).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο Επιφάνιος Μαχαιριώτης γεννήθηκε στην Λευκωσία το 1971. Το 1991 αποφοίτησε από την Παιδαγωγική Ακαδημία Κύπρου και στην συνέχεια εργάστηκε στην δημόσια Εκπαίδευση για μια τετραετία. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1996 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μαχαιρά. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Δεκεμβρίου 1999 από τον Μητροπολίτη Λεμεσού Αθανάσιο και Πρεσβύτερος στις 26 Μαρτίου 2000 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 29 Σεπτεμβρίου 2004 εξελέγη Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μαχαιρά. Στις 23 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λήδρας και παρέμεινε στην θέση του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Μαχαιρά.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.