Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σουμύ και Αχτύρκας κύριος Ευλόγιος. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ευγένιος Ανατολίεβιτς Γουτσένκο γεννήθηκε στην Οδησσό της Ουκρανίας στις 21 Μαρτίου 1967. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1999. Στις 20 Οκτωβρίου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Οκτωβρίου 1991 από τον Αρχιεπίσκοπο Οδησσού και Ισμαήλ Λάζαρο και Πρεσβύτερος στις 19 Αυγούστου 1992 από τον Μητροπολίτη Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο. Από το 1994 μέχρι το 1998 διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού. Από το 1998 μέχρι το 2007 διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Οδησσού. Στις 13 Δεκεμβρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Νοεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Χορόλ. Στις 8 Μαΐου 2008 ο τίτλος της Επισκοπής άλλαξε σε "Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη". Στις 17 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 9 Ιουλίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. και στις 17 Αυγούστου 2018 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.