Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Βρότσλαβ και Στέτσιν κύριος Γεώργιος. (γεν. 1974).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Ο κατά κόσμον Μάριος Πανκόφσκη γεννήθηκε στις 4 Αυγούστου 1974 στο Μπιελοστόκ. Το 1993 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βαρσοβίας. Την 1 Ιανουαρίου 1995 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Μπιελοστόκ Σάββα. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1998 εκάρη μοναχός. Στις 15 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο. Το 1999 αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στις 3 Απριλίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Γιάμπλετσνας (1999-2007). Στις 28 Ιανουαρίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σιεμιάτιτσε, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Το 2010 ανέλαβε τη Διεύθυνση της Θρησκευτικής υπηρεσίας στρατού. Στις 16 Μαΐου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Βρότσλαβ και Στσέτσιν και προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.