Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυροβογκράδ και Νοβομίργοροδ κύριος Ιωάσαφ. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Ιβάνοβιτς Γκούμπεν γεννήθηκε στις 8 Απριλίου 1961 στο χωριό Κουτί της Επαρχίας Μανκόβκας (Mankivka) του Νομού Τσερκάσσι της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 1994 και εισήλθε στη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Ιουλίου 1995 από τον Μητροπολίτη Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικόδημο και Πρεσβύτερος στις 9 Νοεμβρίου 1997 από τον Επίσκοπο Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γουρία. Στις 27 Μαρτίου 1998 εκάρη μοναχός στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου. Στις 8 Ιουνίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Δεκεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κάχοβκας και Μπερισλάβου. Στις 21 Δεκεμβρίου 2007 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Νέας Κάχοβκας και Μπερισλάβου". Στις 14 Απριλίου 2009 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Νέας Κάχοβκας και Γκενιτσέσκ". Στις 10 Φεβρουαρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Κυροβογκράδ και Νοβομίργοροδ. Στις 9 Ιουλίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2017 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.