Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ κύριος Μητροφάνης. (γεν. 1976).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Βικτόροβιτς Νικήτιν γεννήθηκε στις 31 Οκτωβρίου 1976 στο Βοροσίλοφγκραδ (σημερινό Λουγκάνσκ) της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1994 από τον Επίσκοπο Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ Αλύπιο και Πρεσβύτερος στις 18 Μαΐου 1997 από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 23 Δεκεμβρίου 1994 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Αγίας Πετρουπόλεως. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 2000 και από τη Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου το 2005. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Μαριούπολη (1997-2000) και στο Δονέτσκ (2000-2007). Το 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Ιανουαρίου 2007 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα και τους Επισκόπους Βασιλικώβου Λουκά, Σβιατογκόρσκ Αρσένιο και Μπορισπόλεως Αντώνιο. Στις 28 Αυγούστου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2015 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2022.