Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πσέμυσλ και Γκορλίτσε κύριος Παΐσιος. (γεν. 1969).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Μάρτινιουκ γεννήθηκε στο Στότσινεκ (Szczecinek) της Περιφέρειας Κεντρικής Πομερανίας της Βορειοδυτικής Πολωνίας στις 7 Ιουλίου 1969. Στις 6 Απριλίου 1989 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Ονουφρίου στη Γιάμπλοτσνα (Jabłeczna). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1989 και Πρεσβύτερος στις 22 Απριλίου 1989. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πρέσοβ το 1998. Στις 13 Απριλίου 2007 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίας Μαρίας της Μαγδαληνής Βαρσοβίας τιτουλάριος Επίσκοπος Πιοτρκώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Λότζ και Πόζναν. Στις 10 Μαρτίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γκορλίτσε, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Πσέμυσλ. Στις 25 Αυγούστου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Πσέμυσλ και Γκορλίτσε. Στις 9 Οκτωβρίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2022.