Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ουμάν και Ζβενιγκορόδου κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Βασίλιεβιτς Λουγκόβοη γεννήθηκε στις 11 Μαΐου 1967 στο χωριό Κοπάνκι της Επαρχίας Καλούς (Kalush)  του Νομού Ιβανοφρανκόβου της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο του Ιβανοφρανκόβου το 1990, από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 1993 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1996. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 1996 από τον Επίσκοπο Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ και Πρεσβύτερος στις 9 Νοεμβρίου 1996 από τον Μητροπολίτη Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρο. Στις 20 Μαρτίου 1997 εκάρη μοναχός. Στις 11 Απριλίου 1999 (Κυριακή του Πάσχα) έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Οκτωβρίου 2007 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ Ιωαννίκιο, τους Αρχιεπισκόπους Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Χερσώνος και Ταυρικής Ιωάννη, Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη και τους Επισκόπους Μπορισπόλεως Αντώνιο, Νιέζιν και Μπατουρίνσκη Ειρηναίο και Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Ιλάριο. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Δεκεμβρίου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σεπετόφκας και Σλαβούτας και στις 29 Ιανουαρίου 2016 Αρχιεπίσκοπος Ουμάν και Ζβενιγκορόδου. Στις 17 Αυγούστου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2022.