Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιταλίας κύριος Πολύκαρπος. (γεν. 1963).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Παναγιώτης Σταυρόπουλος γεννήθηκε στη Ναύπακτο στις 15 Οκτωβρίου 1963. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1986. Στις 13 Ιανουαρίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Ιανουαρίου 1990 από τον Μητροπολίτη Χαλκηδόνος Βαρθολομαίο και Πρεσβύτερος στις 16 Ιανουαρίου 1990 από τον Μητροπολίτη Ναυπάκτου Αλέξανδρο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Βενετίας (1990-2007) και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ιταλίας (1992-2007). Στις 6 Μαΐου 2007 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κωνσταντινουπόλεως Μητροπολίτης Ισπανίας και Πορτογαλίας. Στις 14 Ιανουαρίου 2021 εξελέγη Μητροπολίτης Ιταλίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.