Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νεαπόλεως κύριος Πορφύριος. (γεν. 1966).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο Πορφύριος Μαχαιριώτης γεννήθηκε στις 16 Απριλίου 1966 στο χωριό Πέρα Ορεινή Λευκωσίας. Το 1990 αποφοίτησε από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών και το 1994 από την Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Καθηγητής στην Ιερατική Σχολή "Απόστολος Βαρνάβας". Τον Σεπτέμβριο του 1995 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μαχαιρά. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1998 από τον Επίσκοπο Τριμυθούντος Βασίλειο και Πρεσβύτερος τον Απρίλιο του 1999 από τον Μητροπολίτη Λεμεσού Αθανάσιο. Τον Φεβρουάριο του 1999 μετά την εκλογή του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Μαχαιρά, Αρχιμανδρίτου Αθανασίου σε Μητροπολίτη Λεμεσού μετέβη στην Μητρόπολη Λεμεσού. Τον Μάρτιο του 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις ενορίες Πάνω. Πλατρών, Κάτω Αμιάντου και Αγίου Νεκταρίου Λεμεσού. Στις 27 Οκτωβρίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νεαπόλεως.