Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μακέγεφκας κύριος Βαρνάβας. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Στανισλάβ και κατά τη βάπτισή του Βιατσεσλάβ Γιούρεβιτς Φιλάτωφ γεννήθηκε στις 21 Απριλίου 1953 στο Ασκαμπάτ (Ashgabat) του Τουρκμενιστάν. Το 1974 η οικογένειά του εγκαταστάθηκε στη Σουχούμη της Αβχαζίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Απριλίου 1976 από τον Μητροπολίτη Σουχούμης και Αβχαζίας Ηλία και Πρεσβύτερος στις 2 Μαΐου 1991 από τον Επίσκοπο Δονέτσκ και Λουγκάνσκ Ιωαννίκιο. Στις 5 Ιανουαρίου 1995 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιππόλυτο. Στις 31 Αυγούστου 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Φεβρουαρίου 2007 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Γεωργίου Μακέγεφκας τιτουλάριος Επίσκοπος Μακέγεφκας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Δονέτσκ. Στις 29 Μαρτίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας. Στις 18 Οκτωβρίου 2007 τοποθετήθηκε και πάλι τιτουλάριος Επίσκοπος Μακέγεφκας. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2022.