Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Μανχάταν κύριος Ιερώνυμος. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Τζο (Ιωάννης) Σό (Shaw) γεννήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 1946 στην πόλη Γουότερπουρι (Waterbury) της Πολιτείας Κονέκτικατ  των Η.Π.Α. Προερχόμενος από οικογένεια Επισκοπελιανών προσήλθε στην Ορθοδοξία στις 22 Δεκεμβρίου 1963. Το 1968 αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο του Πιτσμπούργου με ειδίκευση στη ρωσική γλώσσα και την ιστορία της Ανατολικής Ευρώπης και το 1971 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Αγίας Τριάδος του Τζόρτανβιλ της Νέας Υόρκης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Απριλίου 1976 από τον Αρχιεπίσκοπο Βασιγκτώνος και Φλώριδας Νίκωνα και Πρεσβύτερος στις 25 Απριλίου 1976 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε σε διάφορες ενορίες της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Στις 5 Δεκεμβρίου 2008 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Καράκας Ιωάννη και στις 7 Δεκεμβρίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Δεκεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μανχάταν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νέας Υόρκης, της Ρωσικής Ορθοδόξου Εκκλησίας εν Υπερορία. Στις 18 Μαΐου 2011 του ανατέθηκε η διαποίμανση των ενοριών που ακολουθούν του δυτικό εκκλησιαστικό τυπικό. Στις 10 Ιουλίου 2013 παύθηκε.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.