Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κουταΐδος Γαενάτης κύριος Ιωάννης. (γεν. 1946).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γκούραμ (Γεώργιος) Γκαμρεκέλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 28 Οκτωβρίου 1946. Το 1969 αποφοίτησε από το Ινστιτούτο Γεωλογίας του Νοβοτσερκάσκ. Εργάστηκε ως Γεωλόγος μέχρι το 1985. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της Μετσχέτης το 1988. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1987 και Πρεσβύτερος στις 24 Απριλίου 1988 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία. Στις 11 Σεπτεμβρίου 2008 εκάρη μοναχός. Στις 14 Σεπτεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τσουρτάβης. Στις 7 Μαΐου 2010 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ρουστάβης. Στις 27 Ιουνίου 2010 προήχθη  σε Αρχιεπίσκοπο και στις 29 Αυγούστου 2011 σε Μητροπολίτη. Στις 11 Οκτωβρίου 2013 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Μαρνεούλης ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ρουστάβης". Στις 31 Οκτωβρίου 2019 εξελέγη Μητροπολίτης Κουταΐδος Γαενάτης.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.