Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δοροστόλου κυρός Ιλαρίων. (1913-2009).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Τσώνεφ Ντραγκάνωφ γεννήθηκε στην πόλη Έλενα της Βουλγαρίας στις 12 Ιανουαρίου 1913. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σόφιας το 1933 και από τη Θεολογική Σχολή της Σόφιας το 1937. Το 1938 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Δρυανόβου (στην περιοχή του Γκαμπρόβου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1938 από τον Μητροπολίτη Φιλιππουπόλεως Κύριλλο και Πρεσβύτερος στις 4 Νοεμβρίου 1941 από τον Μητροπολίτη Σόφιας Στέφανο. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος στη Μητρόπολη Μεγάλου Τυρνόβου (1944-1957). Στις 5 Δεκεμβρίου 1947 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Αυγούστου 1972 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου θέση στην οποία παρέμεινε μέχρι το 1981. Στις 21 Ιανουαρίου 1973 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνης Φιλιππουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Τραϊανουπόλεως. Διετέλεσε Προϊστάμενος του Ιερού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας (1981-1990), Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μεγάλου Τυρνόβου (1990-1994) και της Μητροπόλεως Βάρνης. Στις 13 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου. Εκοιμήθη στη Βάρνα στις 28 Οκτωβρίου 2009.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.