Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Τερνοπόλεως και Μπούτσας κύριος Τύχων. (γεν. 1976).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Ταράσιος Ιβάνοβιτς Πέτρανιουκ γεννήθηκε στην Κολόμια του Νομού Ιβανοφρανκόβου της Ουκρανίας στις 19 Οκτωβρίου 1976. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2000. Στις 11 Σεπτεμβρίου 1999 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 14 Οκτωβρίου 1999 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λβώβου και Σοκάλ Ανδρέα (του Πατριαρχείου Κιέβου). Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τσερνοβικίου. Επίσης υπηρέτησε ως Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Τσερνοβικίου. Στις 14 Μαΐου 2008 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ Κιέβου. Στις 22 Νοεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Λουγκάνσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 13 Δεκεμβρίου 2010 παύθηκε. Στις 4 Μαΐου 2017 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας και εξελέγη Επίσκοπος Οδησσού και Μαύρης Θαλάσσης. Στις 19 Σεπτεμβρίου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Τερνοπόλεως. Στις 25 Ιουλίου 2018 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο με τον τίτλο "Τερνοπόλεως και Μπούτσας". Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη νεοσύστατη Ορθόδοξη Εκκλησία της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.