Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Χαϊνόβκας κυρός Μύρων. (1957-2010).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

Ο κατά κόσμον Μίροσλαβ Χοντακόφσκη γεννήθηκε στο Μπιελοστόκ στις 21 Οκτωβρίου 1957. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βαρσοβίας το 1995. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Δεκεμβρίου 1978 από τον Μητροπολίτη Βαρσοβίας Βασίλειο και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 1979 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 15 Οκτωβρίου 1979 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος στην Γιάμπλετσνα (1979-1984) και στο Σούπρασλ (1984-1998). Το 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Μαΐου 1998 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χαϊνόβκας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Στις 10 Μαΐου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 10 Απριλίου 2010 σε αεροπορικό δυστύχημα.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.