Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπαλάχνας κύριος Ηλίας. (γεν. 1954).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Πέτροβιτς Μποηκώφ γεννήθηκε στις 3 Απριλίου 1954 στο χωριό Τσέρνορετσιε της Επαρχίας Βόλζσκ του Νομού Κουϊμπισέβου (Σαμάρας σήμερα). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1980 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 12 Οκτωβρίου 1980 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Μίνσκ (1980-1982) και Κάτω Νοβγορόδου (1982-2010). Το 1996 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 29 Ιουλίου 2010 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο και στις 30 Ιουλίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Αυγούστου 2010 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Ντιβέγιεβο (Diveyevo, στον Νομό Κάτω Νοβγορόδου) Επίσκοπος Γιακουτίας και Λένσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαο (Εκκλησία της Ελλάδος), Ορενβούργου και Μπουζουλούκου Βαλεντίνο, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, τους Αρχιεπισκόπους Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο, Καζάν και Ταταρστάν Αναστάσιο, Ουφάς και Στερλιταμακίου Νίκωνα, Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ Ιωάννη και τους Επισκόπους Πένζας και Κουζνέτσκ Βενιαμίν, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 30 Μαΐου 2011 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρουζαέβου, Βικάριος της Επισκοπής Σαράνσκ. Στις 26 Δεκεμβρίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπαλάχνας, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Νοβγορόδου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.