Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ουσσουρίησκ κύριος Ιννοκέντιος. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βιτάλιος Βικτόροβιτς Ερόχιν γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου 1967 στο χωριό Ουσπένοφκα της Επαρχίας Μπουρέισκη (Νοβομπουρέισκη-Novobureysky)  του Νομού Αμούρ. Τον Μάιο του 1993 βαπτίστηκε στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Νικολάου στο Βλαδιβοστόκ. Στις 3 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Ινστιτούτο του Αγίου Τύχωνος στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας το 2004. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιουνίου 1998 από τον Επίσκοπο Βλαδιβοστόκ Βενιαμίν και Πρεσβύτερος στις 3 Ιανουαρίου 1999 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βλαδιβοστόκ. Στις 6 Δεκεμβρίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ουσσουρίησκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βλαδιβοστόκ. Τη χειροτονία τέλεσε στον Ιερό Ναό Αγίας Αικατερίνης Κρασνοντάρ ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αικατερινοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Παντελεήμονα, Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν, Αστραχανίου και Ενοταέβου Ιωνά, Ελίστας και Καλμίκιας Ζωσιμά και τους Επισκόπους Μαϊκόπ και Αδυγέας Τύχωνα και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.