Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Νέας Ιερεσέης κύριος Μιχαήλ. (γεν. 1950).
(Μετροπόλια).

Ο κατά κόσμον Μάικλ Τζόρτζ Ντάχουλιτς γεννήθηκε στην κωμόπολη Τζόνσον Σίτυ της Νέας Υόρκης των Η.Π.Α. στις 29 Αυγούστου 1950. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σωτήρος Χριστού Τζόνστοουν Πενσυλβανίας το 1972. Τον Ιανουάριο του 1973 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Φεβρουαρίου 1973 από τον Επίσκοπο Νύσσης Ιωάννη και Πρεσβύτερος στις 4 Φεβρουαρίου 1973 από τον ίδιο Επίσκοπο στη δικαιοδοσία της Καρπαθορωσικής Επισκοπής Η.Π.Α. υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο. Το ίδιο έτος η σύζυγός του σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Το 1993 κλήθηκε να διδάξει ως καθηγητής στην Θεολογική Σχολή του Αγίου Τύχωνος στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας. Το 2001 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Αμερική (Μετροπόλια). Στις 23 Οκτωβρίου 2009 εκάρη ρασοφόρος μοναχός. Στις 30 Μαρτίου 2010 εκάρη στο μικρό σχήμα (μανδύα) και στις 31 Μαρτίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Μαΐου 2010 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Τζέρσεϋ Σίτυ Επίσκοπος της επανασυσταθείσης Επισκοπής Νέας Υόρκης και Νέας Ιερεσέης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αμερικής και Καναδά Ιωνάς, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Ντητρόιτ Ναθαναήλ, Οττάβας και Καναδά Σεραφείμ και τους Επισκόπους Βοστώνης και Νέας Αγγλίας Νίκωνα, Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής Βενιαμίν, Τσάρλεστον Θωμά (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Πιττσβούργου και Δυτικής Πενσυλβανίας Μελχισεδέκ και Τολέδου Μάρκο (Πατριαρχείο Αντιοχείας). Στις 20 Μαρτίου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 31 Δεκεμβρίου 2023.