Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τανάγρας κυρός Πολύκαρπος. (1933-2018).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Πολύκαρπος Χρυσικός γεννήθηκε στην Αυλίδα Ευβοίας στις 25 Δεκεμβρίου 1933. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1957. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Ιουλίου 1959 από τον Μητροπολίτη Χαλκίδος Γρηγόριο και Πρεσβύτερος στις 26 Οκτωβρίου 1959 από τον ίδιο Μητροπολίτη λαβών και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Προσκυνήματος Αγίου Ιωάννου του Ρώσου στο Προκόπιο Ευβοίας (1959-1960), ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Χαλκίδος (1960-1992) και ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Θηβών (1992-2010). Στις 10 Μαΐου 2010 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Τανάγρας με 49 ψήφους (επί 71 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Ειρηναίο Καλογήρου (1 ψήφος) και Βενέδικτο Καρύδη (1 ψήφος, 18 λευκές και 2 άκυρες ψήφοι). Στις 22 Μαΐου 2010 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αναλήψεως του Σωτήρος Σκούρτων Βοιωτίας. τιτουλάριος Επίσκοπος Τανάγρας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Εκοιμήθη στις 13 Οκτωβρίου 2018.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.