Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αδριανουπόλεως κυρός Δαμασκηνός. (1936-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Δαμασκηνός Παπανδρέου γεννήθηκε στο Θερμό Αιτωλίας στις 23 Φεβρουαρίου 1936. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1959. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1959 και Πρεσβύτερος το 1961. Το 1969 διορίστηκε Προϊστάμενος του Ορθοδόξου Κέντρου του Οικουμενικού Πατριαρχείου στα Σαμπεζύ της Γενεύης. Το ίδιο έτος έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Τρανουπόλεως. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1975 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 2 Οκτωβρίου 1982 εξελέγη πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Ελβετίας. Στις 20 Ιανουαρίου 2003 εξελέγη Μητροπολίτης Αδριανουπόλεως.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2017.