Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αυστρίας κυρός Μιχαήλ. (1946-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Μιχαήλ Στάικος γεννήθηκε στην Αθήνα στις 22 Νοεμβρίου 1946. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης από την οποία αποφοίτησε το 1983. Από το 1965 μέχρι το 1977 υπηρέτησε ως Γραμματέας της Μητροπόλεως Αυστρίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1977 από τον Μητροπολίτη Αυστρίας Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος στις 22 Νοεμβρίου 1977 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Αυστρίας. Στις 12 Ιανουαρίου 1986 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αυστρίας. Στις 5 Νοεμβρίου 1991 εξελέγη Μητροπολίτης Αυστρίας. Εκοιμήθη στις 18 Οκτωβρίου 2011.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 03 Μαρτίου 2018.