Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυρηνείας κυρός Παύλος. (1945-2011).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο Παύλος Μαντοβάνης γεννήθηκε στη Λάρνακα της Κύπρου στις 21 Νοεμβρίου 1945. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1972. Υπηρέτησε ως Λαϊκός Ιεροκήρυκας στην Αρχιεπισκοπή Κύπρου και ως Καθηγητής στη Μέση Εκπαίδευση. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1980 από τον Επίσκοπο Σαλαμίνος Βαρνάβα και Πρεσβύτερος στις 4 Οκτωβρίου 1981 από τον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου Χρυσόστομο. Το 1985 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Οξφόρδης. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Λευκωσία από το 1981 μέχρι το 1988, ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μαχαιρά από τις 23 Οκτωβρίου 1988 μέχρι το 1993 και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Κυρηνείας από τις 4 Νοεμβρίου 1993 μέχρι το 1994. Στις 10 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κυρηνείας. Εκοιμήθη την 1 Οκτωβρίου 2011.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.