Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Ροσσός και Οστρογκόζσκ κύριος Ανδρέας. (γεν. 1975).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Σεργκέγεβιτς Ταράσωφ γεννήθηκε στο Τόμσκ στις 19 Ιουλίου 1975. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1995 από τον Επίσκοπο Μπαρναούλης Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 30 Οκτωβρίου 1995. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1996 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2004. Στις 7 Μαρτίου 1996 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μπαρναούλης (1995-2003) και στην Επισκοπή Βορονέζ (2003-2011). Στις 30 Απριλίου 2005 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στο Βορονέζ τιτουλάριος Επίσκοπος Οστρογκόζσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βορονέζ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βορονέζ και Μπορισογκλέμπσκ Σέργιο, τους Αρχιεπισκόπους Κούρσκ και Ρίλσκ Γερμανό, Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ Ιωάννη, Ορέλ και Λίβνι Παντελεήμονα, Λίπετσκ και Γέλετς Νίκωνα, Σβιατογκόρσκ Αρσένιο, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Δανιήλ, Μοραβικίου Αντώνιο (Πατριαρχείο Σερβίας), Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Μπορισώβου Βενιαμίν. Στις 26 Δεκεμβρίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ροσσός και Οστρογκόζσκ. Στις 25 Αυγούστου 2020 παραιτήθηκε.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.