Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαμπαρόβου και Πριαμούρ κύριος Αρτέμιος. (γεν. 1962).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Νικολάγεβιτς Σνιγκούρ γεννήθηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 1962 στην πόλη Ντνεπροτζερζίνσκ του Νομού Δνεπροπετρώβου της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Δεκεμβρίου 1995 από τον Αρχιεπίσκοπο Ιβανόβου και Κινεσμά Αμβρόσιο και Πρεσβύτερος στις 11 Φεβρουαρίου 1996 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 31 Μαρτίου 1996 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου (στην Επαρχία Σούγιας). Στις 4 Νοεμβρίου 1996 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας, όπου του ανατέθηκε ιεραποστολικό έργο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 2004 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2008. Στις 3 Απριλίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Απριλίου 2011 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας. Τη χειροτονία  τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Κλίν Λογγίνο, Ίστρας Αρσένιο, Νέας Σιβηρίας και Μπέρδσκ Τύχωνα, Βερεγίας Ευγένιο, Χαμπαρόβου και Πριαμούρ Ιγνάτιο, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Ζαράισκ Μερκούριο, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Καραγκαντά και Σαχτίνσκ Σεβαστιανό. Την 1 Φεβρουαρίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαμπαρόβου και Πριαμούρ. Στις 3 Ιανουαρίου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021.