Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σότσι και Τουαψέ κύριος Γερμανός. (γεν. 1968).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλισέρ, χριστιανικό όνομα Αλέξιος Μουζαφάροβιτς Καμάλωφ γεννήθηκε στη Σαμαρκάνδη του Ουζμπεκιστάν στις 22 Μαρτίου 1968. Το 1979 μετακόμισε στο Κρασνοδάρ. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ το 1991 και από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1997. Στις 10 Ιουλίου 1991 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Κρασνοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιουλίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 19 Αυγούστου 1991. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Κρασνοδάρ (μετέπειτα Αικατερινοδάρ) και ως Εφημέριος στη Ρώμη (2008-2011). Στις 17 Απριλίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Μαΐου 2011 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ τιτουλάριος Επίσκοπος Γέισκ, Βικάριος της Επισκοπής Αικατερινοδάρ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Αικατερινοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βερεγίας Ευγένιο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Γεγκωρέβου Μάρκο, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Μαϊκόπ και Αδυγέας Τύχωνα, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Ελίστας και Καλμίκιας Ζηνόβιο. Στις 12 Μαρτίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Γέισκ και Τιμασιόβσκ. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σότσι και Τουαψέ.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.