Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλεξανδρώβου και Γιουρέβου-Πόλσκη κύριος Ιννοκέντιος. (γεν. 1947).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιάκωβος Γιακόβλεβιτς Γιακόβλεφ γεννήθηκε στις 30 Απριλίου 1947 στο Γιουτζνό Σαχαλίνσκ (Νότιο Σαχαλίνη) σε οικογένεια στρατιωτικών. Το 1963 η οικογένειά του εγκαταστάθηκε στο Νοβοσιμπίρσκ. Το 1965 εισήχθη στο Ινστιτούτο Αρχιτεκτονικής του Νοβοσιμπίρσκ. Το 1970  νυμφεύθηκε. Ασχολήθηκε με την αρχιτεκτονική και τη ζωγραφική. Από το 1980 και μετά συνεργάστηκε σε διάφορα θέματα αρχιτεκτονικής και ζωγραφικής με τον τότε Γραμματέα της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας Αρχιμανδρίτη Σωφρόνιο Μπούτκο, μετέπειτα Αρχιεπίσκοπο Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ. Το 1983 μετακόμισε με την οικογένειά του στο Βλαντιμίρ. Στις 3 Φεβρουαρίου 1992 εκοιμήθη η σύζυγός του. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Μαρτίου 1992 από τον Επίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο και Πρεσβύτερος στις 19 Απριλίου 1992 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Γραμματέας στην Επισκοπή Βλαδίμης. Στις 13 Απριλίου 1997 εκάρη μοναχός. Στις 19 Μαρτίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Αυγούστου 2011 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού στη Μόσχα Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Νίζνι Ταγκίλ και Σερόβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο, Βερεγίας Ευγένιο, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Κύριλλο και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 7 Μαρτίου 2018 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Νίζνι Ταγκίλ και Νεβιάνσκ". Στις 14 Μαΐου 2018 εξελέγη Επίσκοπος Αλεξανδρώβου και Γιουρέβου Πόλσκη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.