Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Παλμύρας κύριος Ιωάννης. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο κατά κόσμον Σαφίκ Χαϊκάλ γεννήθηκε στο Ζουρέτ Αρσούν (Jouret Arsoun) της Επαρχίας Μπάαμπντα (Baabda) του Κυβερνείου Όρους Λιβάνου στις 7 Ιουνίου 1967. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1993. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Δεκεμβρίου 1995 από τον Μητροπολίτη Βύβλου και Βοτρύων Γεώργιο και Πρεσβύτερος την 1 Νοεμβρίου 1997 από τον Επίσκοπο Παλμύρας Γαβριήλ. Το 2001 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 6 Αυγούστου 2011 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παλμύρας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ευρώπης με έδρα το Βερολίνο. Από το 2013 Βοηθός Επίσκοπος της νεοσύστατης Μητροπόλεως Γερμανίας με έδρα επίσης το Βερολίνο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.