Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ορσκ και Γκάη κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Πέτροβιτς Ταφούνια γεννήθηκε στο χωριό Βαρβάροφκα της Επαρχίας Φλορέστι της Μολδαβίας στις 30 Μαΐου 1971. Στις 13 Απριλίου 1995 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νέου Νεάμτ (κοντά στο Μπενδέρι) Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Μαΐου 1995 από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 10 Σεπτεμβρίου 1995 από τον Επίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1996 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1999. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Καθηγητής στη Μητρόπολη Κισινιώβου. Στις 27 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Νοεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ορσκ και Γκάη. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Κισινιώβου και πάσης Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Ορενβούργου και Σαρακτάς Βαλεντίνο, τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.