Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιρκούτσκ και Ανγάρσκ κύριος Μαξιμιλιανός. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μάξιμος Βαλέρεβιτς Κλιούεφ γεννήθηκε στο Ιρκούτσκ στις 16 Ιουλίου 1971. Νυμφεύθηκε και απέκτησε μία κόρη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις στις 6 Ιουνίου 1998 από τον Αρχιεπίσκοπο Ιρκούτσκ Βαδίμ και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 2004 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Την προηγούμενη ημέρα στις 18 Δεκεμβρίου 2004 εκάρη μοναχός. Το 2002 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Τομπόλσκ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ιρκούτσκ. Στις 4 Νοεμβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Δεκεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό των Επιφανείων στο Νογκίνσκ της Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπή Μπράτσκ και Ουστ Ιλίμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Βίντνογε Τύχωνα, Σερπουχώβου Ρωμανό και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 26 Δεκεμβρίου 2019 εξελέγη Επίσκοπος Ιρκούτσκ και Ανγάρσκ. Στις 3 Ιανουαρίου 2020 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.