Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη κύριος Νικόλαος. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μάξιμος Βλαδιμήροβιτς Καπούστιν γεννήθηκε στη Σεβαστούπολη της Κριμαίας της Ουκρανίας στις 6 Σεπτεμβρίου 1977. Στις 10 Μαΐου 1998 εκάρη ρασοφόρος μοναχός στο Μοναστήρι του Αγίου Βλαδιμήρου στο Κριβόι Ρόγ. Στις 9 Ιουλίου 1998 εκάρη στο μικρό μοναχικό σχήμα. Διάκονος χειροτονήθηκε στο Κριβόι Ρόγ στις 19 Ιουλίου 1998 και Πρεσβύτερος στις 11 Οκτωβρίου 1998. Στις 11 Απριλίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κριβόι Ρόγ. Το 2004 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου και το 2007 από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 19 Ιουνίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου και Βίσνεβε Αλέξανδρο, Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ, Πολτάβας και Μίργοροδ Φίλιππο και τους Επισκόπους Μακαρώβου Ιλάριο, Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου Αντώνιο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα και Σεπετόφκας και Σλαβούτας Διονύσιο. Στις 3 Σεπτεμβρίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.  Στις 17 Αυγούστου 2020 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.