Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κανάς και Μπελοβόλζσκογε κύριος Στέφανος. (γεν. 1966).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Ιβάνοβιτς Γκορντέγεφ γεννήθηκε στο Τσεμποξάρυ της Τσουβασίας στις 5 Ιουλίου 1966. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1991 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1995. Στις 5 Απριλίου 1996 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Απριλίου 1996 και Πρεσβύτερος στις 19 Μαΐου 1996. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Τσεμποξάρυ. Στις 14 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αλατίρσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσεμποξάρυ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Ουλάν Ουντέ και Μπουριατίας Σαββάτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Κρασνοσλομπόδσκ και Τεμνικώβου Κλήμη και Αρδατώβου και Ατυασέβου Βενιαμίν. Στις 4 Οκτωβρίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος Κανάς και Γιαντικώβου. Στις 27 Μαΐου 2022 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Κανάς και Μπελοβόλζσκογε".

Αναθεώρηση: Σάββατο, 28 Μαΐου 2022.