Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ορέλ και Μπολχώβου κύριος Τύχων. (γεν. 1959).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Γρηγόρεβιτς Ντορόβσκηχ γεννήθηκε στο Βορονέζ στις 8 Απριλίου 1959. Το 1983 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο του Βορονέζ με την ειδικότητα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού. Στις 10 Απριλίου 2003 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Απριλίου 2003 από τον αδελφό του Επίσκοπο Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων Δανιήλ και Πρεσβύτερος στις 20 Απριλίου 2003 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Νοτίου Σαχαλίνης. Στις 21 Σεπτεμβρίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Ιανουαρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων, διαδεχόμενος τον αδελφό του, ο οποίος μετατέθηκε στην Επισκοπή Αρχαγγέλου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Μπορτζόμης και Μπακουριάνης Σεραφείμ (Πατριαρχείο Γεωργίας), τους Αρχιεπισκόπους Σαμάρας και Συζράν Σέργιο, Ίστρας Αρσένιο, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Βικέντιο, Βερεγίας Ευγένιο, Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο και τους Επισκόπους Ζαράισκ Μερκούριο, Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Δανιήλ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Παυλουπόλεως και Ούστ Καμενογκόρσκ Βαρνάβα. Την 1 Φεβρουαρίου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 4 Απριλίου 2019 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Μπολχώβου. Στις 21 Απριλίου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.